Урок з природознавства у 2 класі
Тема уроку. Як змінюється
восени життя птахів?
Урок – подорож «На гостинах у
Сойки Синьокрилки»
Мета: ознайомлення учнів із життям
птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; показати зв’язок змін у
житті птахів зі змінами в природі; вчити розрізняти перелітних і осілих
птахів;, пояснювати причини відльоту птахів у вирій; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; розвивати критичне
мислення; формувати навички охорони природи на прикладі птахів.
I. Організаційний момент
I. Організаційний момент
Психологічний
настрій наурок
- Діти, до нас на урок завітали гості, давайте їм
подаруємо свої посмішки.
Посміхніться один одному. Я бачу, що настрій у вас бадьорий, радісний і
ви готові до уроку.
- Діти, яким ви хочете бачити
сьогоднішній урок?
(Відповіді дітей)
Але без вашої допомоги мені не
обійтись. Сподіваюсь, що ви зможете порадувати наших гостей своїми знаннями,
вмінням працювати на уроці.
Давайте всі дружно скажемо: «Я сьогодні кращий, ніж учора!»
II. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчальної
діяльності
- Що ми вивчали на попередньому
уроці?
- Як зимують комахи?
- Які зміни відбуваються у
житті риб восени?
- Зараз розгадаємо кросворд і
дізнаємось чи всі добре знаєте комах?
1. Робота з кросвордом
1. Вісім лапок працьовитих
вміють сіточку зробити,
між гілок прилаштувати
та на мушок полювати. (Павук)
2. В мене довгий хоботок,
З квіт збираю я пилок.
Ще яскраві крильця маю,
Безтурботно я літаю. (Метелик)
3. Їх дружина кров з нас п’є,
В неї хист до цього є.
Як над вухом запищить –
Так і хочеться набить! (Комар)
4. Довкола в’ється, а в руки не
дається. (Муха)
5. Ці маленькі трудівниці
Мед збирають як годиться:
Все у вулик, все у соти,
Не цурається роботи. (Бджоли)
- Хто з перелічених тваринок «зайвий»
і чому?
- Яке слово заховалося по
вертикалі?
III. Повідомлення теми і мети уроку
Слайд 1, 2
- Сьогоднішній урок для вас
буде незвичайним. Ми з вами побуваємо в гостях у Сойки Синьокрилки. Вона
підготувала для вас багато цікавих завдань, з яких ви дізнаєтесь про життя
перелітних й осілих птахів, з’ясуєте причини відльоту птахів у вирій та
навчитеся допомагати своїм пернатим друзям взимку. Для цього треба пригадати
характерні ознаки будови птахів і як зміни в неживій і живій природі впливають
на їхнє життя.
За правильні відповіді ви
отримаєте зернятка, які стануть подарунком для Сойки Синьокрилки.
Завдання від Сойки Синьокрилки
Слайд 3 «Будова тіла птаха»
Дайте відповідь на питання
-Пригадайте характерні ознаки будови птахів?
( Птахи мають крила, кінцівки, голову і тулуб.)
-Чим відрізняються птахи від інших тварин ?
(Тіло птахів вкрите пір’ям. )
(Тіло птахів вкрите пір’ям. )
- Яких птахів ви бачили протягом цих днів?
2. Робота з підручником (с. 58
– 59)
Роздивіться фотографії на с. 58 і розкажіть, чи вам
доводилося бачити цих птахів пізно восени чи взимку у рідному краї?
- Прочитайте, яких птахів називають перелітними?
- Прочитайте на с.59 що є причиною відльотів птахів?
3. Розповідь учителя
Слайд4 «Перелітні птахи, що живляться комахами»
- Першими відлітають птахи, які
живляться комахами: солов’ї, ластівки, стрижі, зозулі, шпаки.
Слайд5 «Перелітні птахи, що живляться рослинною їжею»
Дрозди, перепілки.
Слайд6 «Перелітні птахи, що живуть на водоймах»
Качки, гуси, лебеді, журавлі.
Слайд 7 «Птахи відлітають у вирій, туди, де тепло»
Журавлі летять ключем у Грецію, гуси ключем або
один за одним в Угорщину,
Шпаки скупченою зграєю у Францію , зозулі поодинці
в Африку.
До кінця жовтня нас покидають
усі перелітні птахи.
Птахи летять зазвичай на висоті
500 – 700м, а дрібні пташки нижче – 100м.
Слайд
8 «Дикі гуси»
Наприклад, дикі гуси прокладають маршрут через гори
Гімалаї на висоті 8 тисяч метрів.
Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі
птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год.
Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час
польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без
відпочинку. Одні летять вдень (ластівки, лелеки), інші вночі(зозулі, солов’ї).
Орієнтуються по
сонцю, по зорях.
Зозулю вважають ключницею, нібито в неї знаходиться
ключ від вирію, адже вона летить найперша.
Гуси відлітають самі останні. У народі кажуть «Гуси
на своїх крилах сніг несуть». А із гусьми перепілки летять. Коли втомлюються,
сідають гусям на спини і гуси їх несуть. Або ж втомились крила, а землі не
видно, гуси сідають на воду-перепілки на спину (вони ж не плавають).
Яка взаємодопомога! Іноді і людям варто повчитися.
Слайд 9 «Багато
птахів гине так і не долетівши до свого місця поселення»
4. Вправа „Метод прес”
Уявіть діти, що я журавель і я не хочу відлітати у теплі
краї, але якщо ви зможете мене переконати, то я неодмінно полечу.
Ключові слова:
Я вважаю... (що Вам життєво необхідно відлітати в теплі краї)
Тому що... (Ви взимку тут загинете)
Наприклад... (вже в грудні не буде зовсім, що їсти і буде дуже холодно)
Отже... (відлітайте і негайно)
Я вважаю... (що Вам життєво необхідно відлітати в теплі краї)
Тому що... (Ви взимку тут загинете)
Наприклад... (вже в грудні не буде зовсім, що їсти і буде дуже холодно)
Отже... (відлітайте і негайно)
Слайд 10 «Логічний ланцюжок»
- Так, чому птахи відлітають утеплі
краї?
- Що страшніше для пташок голод
чи холод?
(Немає їжі для пташок. Зникають
комахи, рослини. Тай часу, щоб знайти пташкам щось попоїсти обмаль. Адже,
зимовий день короткий, а ніч – довга.)
Отже, можна зробити висновок,
що осінні перельоти –це природне явище в житті птахів.
- Бачу трішки ви стомились,
час перепочити.
III. Руханка - гра „Комахи, птахи, риби ”
(Почувши назву комахи, діти присідають, на назву пташки – змахують руками,
імітуючи політ , на назву риби – імітують рух риби)
(Бджола, окунь, лелека, щука, короп, сонечко, горобчик, синиця, муха,
джміль, бджола, сом, лящ, колорадський жук, плітка)
- А як ви гадаєте а Сойка Синьокрилка відлітає у вирій?
Прочитайте, що вона говорить
про себе на с. 59
- Так до яких птахів
відноситься сойка, до перелітних чи осілих?
Слайд 11, 12 «Осілі птахи»
До осілих птахів, крім сойки
можна віднести сороку, горобця, ворону, сизого голуба. Вони зараз залишають
ліси та поля і ближче переселяються до помешкання людей, щоб можна було чим
підживитися.
Слайд 13 «Зимові перелітні гості»
- У листопаді в наших лісах
з’являються зимові перелітні гості –
червоногруді снігурі, чечітки, чубаті омелюхи, шишкарі.
IV. Узагальнення й
систематизація знань
-Сойці Синьокрилці цікаво
узнати як люди можуть допомогти пташкам
зиму перезимувати?
1.Слайд 14 «Допомога
пташкам взимку»
Пташки полюбляють насіння лободи, подорожника, сосни, ялини, плоди горобини, калини, жолуді
дуба, живляться рештками рослин, а от
синиці дуже люблять свіже несолоне сало.
Деякі птахи на зиму запасають собі їжу. Так сойка ховає жолуді дуба,
синиці-насіння дерев, лялечки комах.
Заготовляти
корм для птахів можна розпочинати вже з кінця літа. Ми із задоволенням ласуємо
кавунами, а насіння викидаємо. Утім насіння кавуна - чудовий корм для синиць.
Ці птахи також полюбляють насіння дині і гарбуза та свіже несолене сало.
Насіння треба помити, висушити на папері й зберігати в сухому місці. Багато птахів
люблять насіння соняшника, тільки не смажене,пшеничку, пшоно, крихти хліба.
2. Робота в зошитах с. 16
(Робота в парах)
3.Завдання від Сойки Синьокрилки
Гра «Перелітний і осілий птах»
(Вчитель називає
птахів, діти показують кольори: голубий – перелітний птах, зелений-осілий птах.
Голуб, синиця, ластівка,
зозуля, ворона, шпак, журавель, дика качка, жайворонок, горобець, дятел,
соловей, сова, сойка, дика гуска.
-
Сойка Синьокрилка запрошує учнів нашого класу взяти активну участь в
екологічній акції «Годівничка».
Зробіть вдома разом зі своїми
батьками годівнички, принесіть у школу ми їх почепимо на дереві і будемо
підгодовувати птахів узимку.
-Ось і ми з вами , коли будемо
піклуватися про птахів, то вони будуть спокійно жити у
нашому рідному краї і обов’язково віддячать
нам! Недарма в народі кажуть; «Де багато пташок, там немає комашок»
Слайд 15 « Давайте берегти
пташок!»
Птахи –
невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси. Птахи
– окраса парків і садів. Чи можна уявити собі весну без дзвінкої пісні
жайворонка або весняний ліс без кування зозулі.
Це наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна людина повинна охороняти птахів.
Птахи – це наші друзі, а ми з вами повинні бути друзями птахів, оберігати їх, допомагати їм взимку.
(Діти повторюють вірш хором)
Це наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників. Кожна людина повинна охороняти птахів.
Птахи – це наші друзі, а ми з вами повинні бути друзями птахів, оберігати їх, допомагати їм взимку.
(Діти повторюють вірш хором)
Ми – друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас,
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас!
5.Гра «Мікрофон». Що я побажаю
пташкам?
VІ. Підбиття підсумків.
Рефлексія
Діти, чи справдились ваші
очікування?
- Вам сподобалась бути в
гостях у Сойки Синьокрилки?
-А що вам найбільше запам’яталося з сьогоднішнього уроку?
- Так чому ж деякі птахи покидають нас і відлітають в теплі краї?
- Отже, дітки, ви гарно справилися з завданнями, які
підготувала для вас Сойка Синьокрилка, ви молодці! Добре
працювали, багато чого нового для себе взнали.
А зараз давайте покладемо ваші зернятка в
годівничку, подаруємо їх нашій Сойці Синьокрилці, подякуємо їй за гостинність. Бачу
вона дуже задоволена вашою роботою на уроці. Цих запасів їй вистачить на цілу зиму.
V. Домашнє
завдання
Опрацювати в підручнику ст. 58-59 і дослідити, які птахи живуть поруч з вашим
житлом
Оцінювання
- Кому сподобався урок прикріпіть
смайлик на дошку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий